Tuesday, April 14, 2009

MUFLONY

Pierwotnie występowały tylko na Korsyce i Sardynii, zostały introdukowane w wielu miejscach Europy. Przodek owcy domowej. Najmniejszy przedstawiciel dzikich owiec.


Długość ciała
owca (samica) od 1,2 m, tryk (baran, samiec) 1,35 m
Długość ogona
zwany chwostem: ok. 3-6 cm
Wysokość w kłębie
owca 70 cm, tryk do 88 cm
Masa ciała
owca 25-40 kg, tryk 35-55 kg


Ubarwienie tryków (zwane inaczej wełną lub runem) jest jasne, szata zimowa jest bardziej brązowa. Samce posiadają często tzw. siodło, charakterystyczną białą plamę na bokach ciała. Podbrzusze, lustro na zadzie i wewnętrzne strony nóg są białe. Wełna muflona, z wyjątkiem włosów na podgardlu, jest stosunkowo krótka.

Rogi
Charakterystyczne, duże, skręcone ślimakowato. Owce nie mają rogów, ewentualnie małe i skierowane do tyłu. U samców proces ich wzrostu jest stopniowy. Już po urodzeniu uwypuklają się na kości czołowej możdżenie. Po miesiącu zaczyna przyrastać rogowa pochwa. Na początku zimy rogi osiągają 15-20 cm, a ich wzrost zatrzymuje się. Na tym etapie zaznacza się wyraźnie pierścień roczny. W następnym roku rozwija się 11-13 zgrubień. Rogi przyrastają o kolejne 20 cm. Z nadejściem zimy wzrost znowu ustaje. Taki cykl powtarza się przez 4-5 lat, dopóki rogi nie skręcą się ślimakowato. Groty rogów zaczynają wtedy dosięgać gardła czy nawet przedniej części pyska.

1 comment:

Anonymous said...

a Ci na rowerach to muflony z koniowa:) ale czy rogacze? wycieczka przyjemna oby częsciej i liczniej.